Znáte zázvorový čaj? A domníváte se, že je to nápoj vhodný leda tak pro přivítání hostů v domácnosti? Pak se mýlíte, protože jej užijete i venku při sportu. A to jak v zimě, tak i v létě.

Lyžování v Jizerských horách

Máte rezervované ubytování v Jizerských horách, třeba na Mariánské hoře, což je jedno z nejzajímavějších míst na severu Čech, s nádhernými výhledy do krajiny, ale meteorologická předpověď hlásí silné mrazy? Bude tedy třeba mít s sebou dostatečně teplé sportovní vybavení, ovšem některým lidem to nestačí a berou si do hor s sebou ještě „placku“ – láhev, do níž před odchodem na sjezdovku nalijí rum nebo fernet a popíjí jej v průběhu lyžování na svahu.

zázvorový čaj

Alkohol ale na sjezdovku nepatří, s alkoholem v krvi je sport riskantní a ohrožujete tím nejen sebe, ale i ostatní lyžaře. Nalijte si do té „placky“ raději zázvorový čaj. Nebo si jej berte s sebou do termosky, ta se vám vejde do batůžku. Čaj je vynikající zahřívající element a navíc vám dodá energii a potřebné živiny, což alkohol neudělá – ten vás o ně leda tak připraví a budete navíc ještě řešit abstinenční příznaky.

kořen zázvoru

Vodácká výprava

Zázvorový čaj vám přijde vhod i tehdy, pokud se chystáte splouvat říční tok – Vltavu, Sázavu, Berounku či Lužnici. Jestliže bude příjemné teplé a slunečné letní počasí, užijete čaj hlavně večer, v kempu, tam vás postaví na nohy a „nakopne“ po celodenní námaze. A pokud slunečno nebude, což se na vodě také stává, a ještě k tomu vám zaprší, a vy se budete plavit v dešti a budete mít permanentně studené nohy, namočené ve vodě, zázvorový čaj tu bude jako balzám. Mnohem lepší, než griotka nebo grog. Zázvor je pro vodáky výrazně pozitivnějším elementem, užijí si plavbu s pozitivními emocemi, což u alkoholu neplatí, protože jakmile se dostaví „absťák“, budete naopak otrávení a zaskočení depresemi.