Ačkoliv by jídelna měla být v každé rodině místem, kde se všichni sejdou například u večeře a proberou vše, co se jim ten den stalo, je tomu tak málokdy. Většina domácností ji využívá pouze při speciálních příležitostech. Právě proto by však měla také dobře vypadat.

K tomu je důležité také kvalitní osvětlení. Všichni, kdo sedí u stolu, by měli na své jídlo dobře vidět, a to bez ohledu na to, zda se jedná o oběd či o večeři a jaká je aktuální pozice Slunce na obloze. Koneckonců, jak říká stará pravda, jídlo chutnáme i očima. Proto je také důležité vybrat vhodný lustr nad jídelní stůl.

jídelna s vysokým stropním osvětlením

Ten by měl být dostatečně velký, aby poskytoval dostatečné světlo všem stolovníků, bez ohledu na to, kde konkrétně u stolu sedí. Zde samozřejmě záleží na rozměrech stolu samotného, stejně i na počtu míst k sezení, která nabízí. Ani zde však neplatí, že větší znamená vždy lepší, jakkoliv se to může na první pohled zdát. Pokud je totiž příliš velký, hrozí, že nám bude překážet například při dávání jídla na stůl, a také že světlo, které bude vydávat, bude příliš silné.

jídelna s dlouhými lustry

Proto je potřeba vzít v úvahu i rozměry místnosti. Dobrý lustr by měl vše dostatečně dobře osvítit, avšak zároveň neoslňovat ty, kteří se nachází blízko něj. I proto se u skutečně velkých místností, mezi které může jídelna bezesporu patřit, doporučuje použít jich více.

Co se vzhledu týče, tak i to je poměrně ošemetná záležitost. Prakticky neexistuje jeden konkrétní typ, který by byl vhodný všude. I proto je dobré si při výběru dávat pozor a nenechat se strhnout takzvaným „wow“ efektem. Pamatujme, že by v naprosté většině případů neměl být hlavním prvkem v místnosti, nýbrž by ji měl vhodně doplňovat.

Je tedy vidět, že se nejedná o tak jednoduchou záležitost, jak se může na první pohled zdát. Pokud tedy chceme, aby náš domov skutečně dobře vypadal, je nutné věnovat jí dostatečnou pozornost.