Požáryv domácnostech máme většinou na svědomí my sami. Jsme často hodně neopatrní při nákupu zboží spojeného s elektrickou energií v našich domovech. Jedná se o spotřebiče všeho druhu včetně souvisejících zařízení. Velké, jako je lednice, mrazák, pračka či televizor. I malé, ke kterým patří například žehlička, vysavač či fén. Dále třeba varná konvice, mikrovlnná trouba, mixér, toustovač, nebo gril v kuchyni. A ta spousta nářadí v dílnách a pomocníků na zahradách! K tomu všemu patří hromada kabelů, adaptérů, nabíječek a podobně.

Další problémy spočívají v tom, jak s těmito zařízeními zacházíme a staráme se o ně. Mnohdy hodně špatně! A svou nedbalostí si “koledujeme“ o velký průšvih. Při něm pak hrozí ošklivé úrazy elektrickým proudem! A také vznik požáru, který nás může připravit nejen o majetek, ale hlavně o zdraví a životy!
Hasiči a elektrikáři radí:
- nakupovat spotřebiče, všechna přídavná zařízení a elektromatriál pouze u specializovaných ověřených prodejců
- vždy zkontrolovat, zda je výrobek označen symbolem „CE“
- číst pečlivě návody a řídit se jimi při užívání
- nepřetěžovatelektrické zásuvky (velmi často jsou příčinou zkratu a požáru rozdvojky umožňující zapojení více přístrojů na jednu zásuvku!)
- mít vždy pod kontrolou přístroje v chodu a ty, pro které to uvádí výrobce v návodech, odpojit vždy po skončení práce ze sítě
- pozor na děti a domácí zvířata a jejich „experimentování“ s přístroji v síti a zásuvkami
- udržovat spotřebiče a zařízení v čistotě (pozor na prach a mastnotu) a chránit je před vlhkostí (hrozí zkrat)
- pravidelně kontrolovat, zda nejsou přístroje a zařízení v dobrém technickém stavu (velice nebezpečné jsou například kabely s poškozenou izolací)
- opravynechat odborníkům
- zajišťovat pravidelné servisní prohlídky, kde to je výrobcem doporučeno (například u sekaček, pil nebo kotlů)
- pokud je bouřka nebo opouštíme na delší dobu domácnost, odpojit ze sítě elektroniku
- případný požár nikdy nehasit vodou