My lidé musíme také z něčeho žít. A abychom dostali peníze, které jsou k životu nezbytně zapotřebí, chodíme zpravidla do práce, kde si je vyděláváme. Ovšem zatímco to vypadá na první pohled jednoduše, to znamená, že odvedeme určitou práci a za ni dostaneme prostředky na zajištění naší obživy, je i zde jedna možná komplikace. A tou je skutečnost, že můžeme být zmateni, když se jedná o tom, kolik že to vlastně dostaneme. A sice proto, že není mzda jako mzda.

Když projevíme o nějaké zaměstnání zájem, chceme naprosto pochopitelně vědět, jak to bude s financemi. Logicky se staráme o to, kolik nám za to zaměstnavatel zaplatí, a tento nám tedy nějakou tu částku navrhne. Ovšem učiní tak zpravidla v podobě hrubé mzdy, tedy oznámí, kolik je nám ochoten ze svého dát. A právě to může být důvodem k mýlce. Dozvíme se, kolik že nám dá, ale už se automaticky nedozvíme, kolik z takových peněz nakonec dostaneme.

střbrná mince

Hrubou mzdu totiž zaměstnanec nikdy nedostane celou. Napřed se z ní totiž musí odvést náležitá daň a sociální a zdravotní pojištění, a teprve potom je zřejmá mzda čistá, tedy to, kolik z takové mzdy na zaměstnance zbude.

Jenže ona je to právě ona čistá mzda, která zaměstnance zajímá především. Není přece důležité to, kolik dá člověku zaměstnavatel, ale to, co člověk skutečně dostane. A proto je záhodno si to včas přepočítat, aby bylo vše jasné. A naštěstí to není zase až tak složité, protože existuje pro výpočet čisté mzdy kalkulačka kalkulackacistemzdy.cz na internetu.

stříbrné mince

Do takové kalkulačky stačí zadat několik zásadních parametrů a zaměstnanec rázem i bez účetního ví, jak si bude žít. Tedy za kolik peněz mu bude souzeno žít. Díky kalkulačce nežije v bludu, že dostane to, co mu bylo slíbeno ve formě hrubé mzdy, a nedočká se tak možná i hodně trpkého zklamání.

A co vy? Nespočítáte si to raději také?