Ten, kdo má obtíže s trávením a vyměšováním, měl by vyzkoušet vyčištěné a rozemleté obaly semen rostliny nazývané Plantago ovata – jitrocel vejčitý, čili psyllium. Tento pomocník není jen tak ledajaký! Kromě úpravy funkce celého zažívacího traktu, pomůže i s redukcí vaší tělesné hmotnosti. Nevěříte? Čtěte tedy dál a pak sami na sobě vyzkoušejte! Váš názor a přístup k psylliu se vbrzku změní.

isabgol-4924992_960_720

Jak tedy psyllium v našem organismu působí? Vzhledem k tomu, že osemení obsahuje značné množství rozpustné vlákniny, která na sebe umí navázat hodně vody, změní se psyllium v žaludku v objemnou gelovitou až slizkou hmotu. Ta dokáže žaludek zaplnit takovým způsobem, že máte pocit nasycení, stačí vám malé porce a nepotřebujete neustále něco „zobat“; následně se vytváří i větší objem stolice, čímž je podpořena peristaltika střev a odpadní látky mnohem rychleji opouštějí tělo. Zároveň na sebe psyllium ve střevech nabaluje škodliviny a usazeniny a čistí tak jejich vnitřní prostředí.

Další přínosný efekt pro lidské tělo:

  • pomáhá snížit cholesterol
  • stolice je změkčená, což za prvé usnadňuje vyprazdňování a za druhé nedráždí hemoroidy nebo anální praskliny; vhodné i pro těhotné ženy
  • psyllium je prevencí proti rakovině tlustého střeva, neboť vyčištěné a plně funkční střevo, bez kvasícího a zahnívajícího obsahu, není ke zhoubnému bujení tak náchylné
  • snižuje plynatost a díky tomu, že absorbuje tekutiny, se můžete zbavit průjmů
  • pomáhá při hyperglykémii
  • snižuje krevní tlak

ispaghol_seeds

Pokud začnete psyllium užívat, je nutné během dne pít dostatek tekutin. Zakoupit ho můžete v prášku a sypat buď do nápojů, ale také přidávat do jogurtů, müsli, smoothie, apod., anebo jsou velice oblíbené psyllium tablety https://www.nakliceno.cz/psyllium/. Ať zvolíte kteroukoliv formu, měli byste psyllium užívat ráno na lačno, zhruba 30 minut před snídaní.