Přepěťové ochrany tzv. III. stupně, nazývané jako koncáky (koncové ochrany), byly podrobeny testům, které skutečně potvrdily jejich účinnost. Cílem těchto zařízení je ochránit spotřebiče před proudovými nárazy.
Prodávají se buď jako vícezásuvkové přepěťové prodlužovačky, nebo jednozásuvkové. Pochopitelně vícezásuvkovou ochranu užijete např. u stolního počítače s tiskárnou, nebo v obývacím pokoji v koutku s elektronikou a televizorem. Některé prodlužovačky kromě toho, že slouží jako klasické přepěťovky, mohou mít uvnitř zabudovaný filtr EMC, což je odstraňovač elektromagnetického ruchu. Ten oceníte zejména při poslechu hudby, aby byla reprodukce čistá a kvalitní.
prodlužovací kabel

Master – slave

V překladu tento výraz znamená doslova „Pán versus otrok“. Nemá to však s otrokářstvím nic společného. Tato funkce pracuje tak, že jedna zásuvka je hlavní a ostatní zásuvky na vícezásuvkové přepěťovce jsou podružné (vedlejší). Výstižnější označení by tedy bylo „main – spare“.  Funkci užijete zejména u počítačových zásuvek, kdy je na hlavní přívod zapojen stolní počítač, zatímco na všechny ostatní podružné – tiskárna, monitor, reprosoustava atd. Vypnutím „masteru“ se vypnou i ostatní zásuvky a nedochází pak ke zbytečným ztrátám elektřiny v pohotovostním (stand-by) režimu.

Jednozásuvkové přepěťovky, k čemu?

Jednozásuvková přepěťová ochrana má tu výhodu, že do ní můžete zapojit i několik prodlužovacích šňůr za sebou a ty všechny pak mají zajištěnu ochranu před přepětím v síti. Je to sice úspornější řešení, jak do ní zapojit více spotřebičů na běžné prodlužovačky, ale nutné je dodržet předepsanou vzdálenost kabeláže prodlužovaček, která nemá překročit 3 metry.
bílý prodlužovací kabel

Pořídit přepěťovou prodlužovačku se vyplatí

Už proto, že většina českých domácností není chráněna instalovaným tzv. svodičem přepětí, což jsou ochrany prvního a druhého stupně.  Pokud takové zařízení doma nemáte, měli byste zakoupit model přepěťové prodlužovačky (ochrany III. stupně) co nejvýkonnější. Např. Monster Cable nebo Brennenstuhl. V každém případě pořád lepší alespoň nějaká přepěťová ochrana, než žádná.