Obecně jde říct, že připravit starší dítě, na příchod nového sourozence, nelze. Můžete mu vysvětlit základní teorii o tom, jak to bude fungovat doma, když se narodí, ale ta se v praxi, může lišit. Konec konců, si dítě neumí tak zřetelně přestavit, co vlastně od něho požadujete a na co konkrétně, se má zaměřit. Tato změna, je pro něho velkou neznámou. Dejte mu čas to vstřebat, až po narození miminka. Pak teprve pochopí, co jste se mu snažili říct.
těhotná a botičky
Začněte tedy teorií –
Promluvte si s dítětem o blížící se události, v dostatečném předstihu. Určitě si všimne vašeho rostoucího bříška, ale pravděpodobně ho to nijak nerozladí. Dejte mu čas, aby postupně vstřebával všechny informace, kolem nového přírůstků. Nenechte to na poslední chvíli, pár dní před porodem. Už jen odchod maminky na několik dnů do porodnice, pro něho bude zásadní změnou. Seznamujte ho s tím, co se s vámi děje, a že vás postihlo štěstí, dát mu na svět „kámoše“.
veselá mamka
Volba hlídání je základ –
Porod se vám neúprosně blíží a když chcete, aby vaše starší dítko, bylo připravené na odloučení s vámi, musíte mu zabezpečit blízký dozor. Nedejte ho známým, se kterými se stýkáte jenom občas. Potřebuje mít v sobě jistotu, že ať se děje cokoliv, on je v dobrých rukou. Domluvte se s někým koho má rád, tráví s ním spoustu času a dá se na něho naprosto spolehnout!

Po příchodu z porodnice –
Dejte se do klidu a zažeňte všechny vaše obavy z toho, „co bude“. Předvídat to nemůžete, jediné co můžete, je zachovat chladnou hlavu a dát tomu čas. Vaše starší dítě bude z nových okolností doma, zpočátku trochu nesvůj, ale v žádném případě na něho netlačte. Sám si uvědomí, že k vám nepřišel žádný vetřelec, ale jeho nový parťák. Nesnažte se ho nutit do ničeho, do čeho sám nechce a dejte mu právo na to, ať se s tím vyrovná po svým. Všechno jednou pomine. Pro něho je to stejně velká událost, jako pro vás.

Dělení –
Když už jste se ve všem zaběhli a všichni sladili, je načase pomalu obeznámit starší dítě, s podmínkami dělení. Po půl roce už miminko přestává být miminkem a začíná lézt, zkoumat a brát věci tomu staršímu. Ukažte staršímu, že je hezké, když sourozenci něco půjčí, a že si můžou začít hrát společně. Ze začátku bude možná proti a nebude se mu tento nápad ani zamlouvat, a ani líbit. Netlačte na pilu! Časem pochopí, že si mnohem více a lépe dokáže užít hraní, spolu s ním.
objetí chlapce

DOBRÁ RADA NA ZÁVĚR 

S každým dalším krokem, se snažte dívat na danou problematiku „dětskýma očima“. To, co dospělý bere jako samozřejmost a logické rozhodnutí, dítě vidí jako složitý problém. Vysvětlováním a porozuměním, toho jak to vnímá budete na dobré cestě, mít doma život „ve čtyřech“, pod kontrolou.