Jen si vzpomeňte, kolik jste se toho museli na přijímací a maturitní zkoušky naučit. V poslední době přibylo navíc spousta reforem, které se týkají i těchto záležitostí. Střední školy a gymnázia už dnes vybírají děti jen na základě přijímacích zkoušek. Dříve se psaly přijímačky pouze při ucházení se o studium na gymnáziu, středním školám většinou stačilo vysvědčení z osmé a deváté třídy.
čaj u knih
Velmi diskutovaným tématem je také povinná maturita z matematiky. Většina studentů se zavedením maturity z matematiky nesouhlasí. Společnost to však vidí trochu jinak. Nehledě na to, že matematika bývá u studentů jeden z nejméně oblíbených předmětů. Z vlastní zkušenosti vím, že nejde až tak o to, že by studenty matematika nebavila, ale spíše o to, že jí vůbec nerozumí.
Pokud patříte nebo jste patřili k těm, kteří matematiku příliš neovládají, jistě si pamatujete, že jste z toho byli opravdu vystresovaní. A buďme upřímní, vystresovaní jste nebo jste byli i z těch předmětů, ve kterých jste celé roky excelovali. Jak se stresu vyhnout?
svázané učebnice
·         Začněte se učit včas. Není totiž nic horšího, než když se musíte učit narychlo a pod nátlakem. Když si učení rozvrhnete tak, abyste vše stihli a abyste nebyli příliš vyčerpaní, vyhnete se i stresu. Je jen důležité nebýt líný.
·         Určitě je také dobré si najít místo, kde se Vám bude dobře učit. Někomu bude vyhovovat učení mezi lidmi, někdo musí být úplně sám. Někdo zase potřebuje venkovní prostory, někdo se bude raději učit v teple domova.
·         Řekne se to lehce a mnohem hůř provede, ale zkuste být v klidu. Nastavte si v hlavě, že to vše v pohodě zvládnete a zbytečně nevyšilujte.
·         Nepřehánějte to s učením. Dělejte si přestávky, klidně se i odměňujte za zvládnuté učivo i zkoušky.
·         Noc před zkouškou se dobře vyspěte. Běžte spát brzo, ráno si dejte dobrou snídani a zrelaxujte se třeba Vaší oblíbenou hudbou. Zkrátka si ten den co nejvíce zpříjemněte. Pokud náhodou začnete panikařit, pamatujte, žehluboký nádech a výdech Vám pomůže.
·         Pohodlně se oblečte, ve Vašem oblečení se musíte cítit dobře. Zní to zvláštně, ale i Vaše oblíbené spodní prádlo Vám může pomoci. Minimálně se budete cítit dobře, a o to v tyto dny hlavně jde, ne?