Mořský koník je opravdu výjimečné zvířátko. Nejen, že se mu žádné jiné nepodobá a je tedy naprostým originálem, ale má několik specifických vlastností, které mu přisoudila příroda. Dalo by se říci, že mořský koník je táta na plný úvazek. Ačkoliv tento tvor vypadá spíše jako samostatný druh, je počítán mezi mořské ryby. Jeho atypické tělo bývá dlouhé kolem patnácti centimetrů.
· Zajímavé na něm je právě to, že se o čerstvě nakladená vajíčka s potomky stará právě pouze sameček.
Když sameček doroste do velikosti deseti centimetrů, vybere si partnerku. Ta pak naklade do břišního vaku samečka dvoumilimetrová vajíčka. Otec rodiny poté nosí své potomky asi měsíc, než se z nich vylíhnou malí koníci.
§ U tohoto tvora to vypadá, jako by příroda opravdu oba příslušníky tohoto druhu tak trochu prohodila.
§ Zatímco je u většiny zvířat větší sameček, tady je to obráceně.
§ A rozdíl je celkem značný. Celé dva centimetry.
§ Vzhledem k tomu, že je sameček dlouhý pouhých šestnáct centimetrů, je určitě rozdíl dvou centimetrů znát.
Oba tvorové se liší i v jiných vzhledových znacích. Sameček má delší ocas a tělo má esovitě prohnuté v oblasti krku.
Výjimečný mořský koník
Mořský koník (ať už sameček nebo samička) má pár očí, které se mohou pohybovat do stran nezávisle na sobě. Tím si zajištují široké zorné pole.
· Povrch těla nemají pokrytý klasickými šupinami, ačkoliv se o nich hovoří jako o rybách.
· Tělo je kryté kostěnými destičkami, jejichž počet je většinou kolem padesáti.
Tělesná schránka je většinou zelená až nahnědlá. Od ostatních mořských ryb se také liší tím, že má chápavý ocas. To znamená, že má ocas, kterým se dokáže přichytit u dna rostlin nebo řas. Také se ve vodě nepohybuje jako jiné ryby, které plavou směrem kupředu. Tělo mořského koníka je při pohybu vzpřímené. Jeho výjimečnost je mu ale někdy na obtíž. Sušení mořští koníci se prodávají turistům jako suvenýry.