Fotograf Helmut Newton patří mezi meziválečné fotografy, kteří se fotografickému řemeslu vydrželi věnovat až téměř do své smrti. Velmi významně ovlivnil zejména módní a reklamní fotografii, ale také aranžovaný portrét, jemuž se věnoval jak ve spolupráci s veřejně neznámými lidmi, tak i s celebritami – z těch českých to byla kupříkladu Eva Herzigová. Za zmínku stojí především jeho příspěvky do známého časopisu Vogue.
film s fotkami
Do módní a reklamní fotografie přinesl nový pohled na archetyp ženy, která se z hospodyňky a pasivního a submisivního objektu mužské touhy na Newtonových snímcích stává ženou vamp, femme fatale, dravou, chladnou a svobodně rozhodující osobností. Ženy na jeho snímcích jsou dominantní, někdy působí aristokraticky, občas dokonce až jaksi znepokojivě.

Častým Newtonovým žánrem kromě módy je akt, v němž se zaměřuje zejména na charakter fotografované ženy a snaží se poukázat na auru, která ji obklopuje. Dává důraz na to, aby ženské tělo působilo jako určitý výjimečný umělecký objekt, se kterým je možné všemi možnými způsoby manipulovat a měnit jeho výraz – jak sporým oblečením, tak i třeba prostředím, různými rekvizitami atd.

V rámci portrétu můžete na jeho fotografiích spatřit osobnosti jako výše zmíněná Eva Herzigová, David Bowie, David Lynch, Jude Law, Margaret Thatcher (ta Newtonovi odmítala pózovat bez úsměvu, protože by, dle jejích slov, nevypadala příjemně), Andy Warhol a mnoho dalších. I v těchto snímcích se snažil maximálně vystihnout osobnost fotografovaného člověka.

Newtonova výstava v Museu Kampa je rozdělena na několik tematických celků, jak dle období, tak například i podle konceptu – uvidíte tedy například jak jeho snímky z doby jeho pobytu v Praze (při kterém spolupracoval s fotografy Gábinou Fárovou a Tono Stanem), tak i fotografie inspirované sadomasochistickou estetikou či jeho příspěvky z již zmíněného časopisu Vogue. Dále výstava nabízí také srovnání Newtona s jeho současníky.
kamera na dlani
Helmut Newton je bezpochyby jedním z neprovokativnějších a nejodvážnějších fotografů minulého století. Jeho dílo sice nemusí oslovit všechny, jisté však je, že pozornost si dokáže vynutit ve všech případech.