V dnešním článku se zamyslíme nad problémem, které trápí bezdětné i ty s dětmi. Patří děti do kaváren nebo ne? Ihned můžeme říct, že na tuto otázku se nedá odpovědět jednoznačně, protože každá mince má dvě strany.
Bar, kavárna, restaurace.
Z pohledu bezdětných je to něco, co nemohou pochopit. Sedíte si v kavárně, klábosíte nad kávou a zezadu Vám do sedačky pokopává chlapeček, zatímco se jeho maminka snaží napít alespoň doušku své kávy. Nebo sedíte, pijete svou kávu, ale máte více starostí s tím si pohlídat, aby Vám ji dítě pobíhající okolo nevylilo do klína. Nebo jste v kavárně, protože si chcete vydechnout po náročném pracovním dni, ale spíše Vás třeští hlava, protože už 20 minut tu pláče dítě a maminka nevypadá zrovna 2x tak, že by se s tím chystala něco dělat.
Když se na to podíváme z druhé strany, na které stojí maminka ročního dítěte, která si chce zachovat alespoň ten zvyk, že si v kavárně vypije svou kávu, ale ono to prostě už nejde jako dřív. Pokud dítě nespí, je dosti nepravděpodobné, že si budete moct celou kávu vypít na místě. Spíše počítejte s tím, že si budete muset koupit kávu rovnou sebou a až to bude nutné, odejdete. Nebo je tu maminka, která se má v kavárně sejít se svou bezdětnou kamarádkou. Ženy se snaží konverzovat, ale dítě pořád poplakává a nevypadá, že by ho to na místě nějak moc bavilo.
Maminky, které takto zkouší se svými dětmi trávit čas v kavárnách, se často setkávají s nesouhlasným pohledem a odsuzujícími komentáři, kdy bezdětné ženy nemají pochopení a doopravdy je netěší, že s nimi a jejich ratolestmi musí sdílet kavárenský prostor.
Bar, restaurace, sedačky.
Ihned je potřeba říct, že právo být tam maminky s dětmi mají, ale co na to hovoří společenský kodex? Tady už není odpověď tak jednoznačná. Je potřeba říct, že když jsme v kavárně, neměly bychom omezovat ostatní hosty podniku, pokud tam ale dítko pobíhá mezi stolky nebo pláče, křičí, omezuje tím klid a podstatu kavárna ostatním návštěvníkům. Tady je třeba říct, že tedy takto ne.
Tady se vlastně dostáváme k jádru věci. Ano, maminky s dětmi mají samozřejmě právo jít do kavárny se svými dětmi a trávit tam čas, ale měly by být ohleduplné a soudné. Pokud tam jejich dítko pobíhá mezi stoly, pokud tam snad i pláče nebo tam křičí, znamená to jediné: dítě v kavárně nechce být, a vidí to i všichni ostatní.
Pokud dítě sedí vedle maminky, kreslí si, pije si mléko neb čokoládu nebo pokud menší dítě ještě spí v kočárku nebo se jen dívá nebo mu snad stačí být v náručí maminky, všechno je v pořádku. V opačném případě, pokud dítě jasně projevuje, že v kavárně být nechce, odejděte a buďte ohleduplné vůči ostatním hostům.
Co si budeme povídat, v kavárně nejste pro dobro a radost Vašeho dítěte, jste tam jen kvůli sobě a jsou případy, kdy to prostě nejde. Smiřte se s tím, kupte si kávu sebou a raději běžte na procházku.