Na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích můžete prohlížet a komentovat příspěvky celé hodiny a dny, aniž by vám došla diskusní vlákna nebo jste se k něčemu dobrali. Večer počítač vypnete a ráno ho můžete zapnout a pokračovat tam, kde jste přestali. Jeden příspěvek vede k dalšímu, a pokud nemáte možnost sedět u klávesnice počítače, výborně poslouží mobil případně tablet. Zkrátka vše nahrává tomu, abyste byli neustále on-line.
Facebook mám spíše namísto mailu aniž bych něco sdílela nebo komentovala a účet na Instagramu jsem měla přibližně týden, než jsem ho smazala. Bavit mě přestal už po jedné hodině. Můžu Vám potvrdit, že i v dnešní době se lze snadno obejít bez účtů na sociálních sítích. Proč je tedy většina lidí vyhledává? Právě problémy s přijetím skutečné reality jsou jedním z primárních důvodů, kvůli kterým propadáme zdánlivému kouzlu nereálných sociálních sítí.
Lidé jsou schopni projíždět celé hodiny dokonalé fotky na Instagramu v naprostém přesvědčení, že se jedná o reálné fotky z něčího života. Že tak opravdu někdo žije. Jsou schopni uvěřit, že někteří lidé po probuzení vypadají, jak kdyby právě vyšli z módního salonu nebo že třeba neustále jen cestují a nemusí vůbec chodit do práce. Jejich vlastní životy se jim nelíbí a mnohdy nejsou schopni zodpovědně řešit své vlastní problémy. Budou tedy raději sedět celé dny u Instagramu a prohlížet si zdánlivě dokonalé životy jiných, než by vyvinuli snahu o změnu své vlastní reality.
Dalším důvodem je zdánlivá potřeba informací. Ať už je to zájem o módu, kulturu, zprávy… nové trendy v čemkoli, lidé mají pocit, že to neuvěřitelné množství informací, které se na ně dennodenně valí, musí být schopni nějak zpracovat a vstřebat do sebe. Je to však jakýsi omyl dnešní doby, která je naopak přehlcena informacemi. Jsme natolik zahlceni, že už nám nezbývá prostor pro vlastní uvažování a přemýšlení nad vlastním životem. A i to je jeden ze záměrů, s jakým jsou podobné sítě tvořeny. Pokud budeme všichni sedět u počítačů a nebudeme vyvíjet snahu o vlastní lepší život, budeme snadněji manipulovatelní a vlastně si ani nebudeme uvědomovat, že máme nějakou nesvobodu. Připojení bude naše zdánlivá svoboda.
Co by se však stalo, kdybyste byli týden nebo dva bez připojení? Můžu říct, že naprosto nic. Kdykoli jsem odjela na dva týdny do zahraničí a vše vypnula, nepřišla jsem o jedinou důležitou událost na FB ani o ničí životně důležitý komentář. Dnešní doba je díky globalizaci značně zrychlená, takže to vyvolává pocit, že nám nesmí žádný den nic uniknout. Především mladší generace mají pocit, že tu doba internetu byla odjakživa. Přitom to není ani dvacet let, kdy počítače nebyly zdaleka samozřejmostí a připojení už vůbec ne.