Jako generace je označována skupina přibližně stejně starých lidí, kteří žili přibližně ve stejné době. Spojuje je podobný styl výchovy, styl života a způsob myšlení.

Hlavní skupiny generací:

  1. VÁLEČNÁ GENRACE (do roku 1945)

Zažili toho opravdu mnoho – nacisty, komunisty, pražské jaro, normalizace i sametovou revoluci. Budovatelská generace, která je v současnosti rozčarovaná, ze světa kolem nich. Zástupců této skupiny již příliš není.

 

generace

  1. BABY BOOMERS (1946–1967)

Jinak nazývaná poválečná generace nebo i sendvičová genrace. Ti to bohužel odnesli kvůli normalizaci. Starají se o své stárnoucí rodiče a zároveň o své děti i vnoučata. Skupina lidí spojována se vznikem hippies a punku. Většinu života zažili v komunismu. Život dělí na před revolucí a po revoluci.  

  1. HUSÁKOVY DĚTI (1968–1982)

Neboli Generace X. V dnešních dobách jsou na vrcholu pracovních i fyzických sil. Zažili socialismus ale i divoké devadesátky. V krvi májí soutěživost a rebelství prosti autoritám i systému. Jejich motem je nejprve práce a pak zábava.

Zajímavá podkategorie jsou Xeniálové, kteří se narodili v rozmezí 1978 až 1983. Jsou na pomezí Generaí X a Y. Spojují staré a nové – dobrou školu Generace X i dravost generace následující.

  1. MILENIÁLOVÉ (1983–1997)

Tuto generaci můžete znát pod názvem Generace Y nebo Havlovy děti. Jedná se o první globalizovanou generaci, která je již převážně online. Volný pohyb do zahraničí již berou jako samozřejmost. Mají tisíce možností, které chtějí využít. Tato skupina již nevolá, nýbrž používá chytré aplikace. V porovnání s předchozími generacemi přikládají větší důraz na mezilidské vztahy.    

 

generace

  1. GENERACE Z (od roku 1998)

Jinak přezdívaná online generace nebe Generace M (jako multitasking). Objevují se také názvy jako internetová generace, děti nového tisíciletí nebo iGen. Nezažili dobu bez internetu nebo smartphonů, jejich živost se děje online. Všechno mají teprve před sebou, mají velké cíle a plány. Většina z nich žije ještě s rodiči.

  1. Generace Alfa (od roku 2015)

Současná nejmladší generace. S moderními technologiemi se setkává již v předškolní době.